Gardasil 9 očkovanie HPV -prevencia karcinómu krčka maternice

Karcinóm krčka maternice, HPV vírus, očkovanie proti rakovine

Foto : dreamstime

 

Napriek tomu, že ženy na Slovensku môže chodiť na preventívne gynekologické prehliadky zdarma, každých 44 hodín u nás zomrie jedna žena na rakovinu krčka maternice. Priemerný vek žien s diagnostikovanou rakovinou krčka maternice sa pohybuje okolo 35 – 45 rokov, je to teda rakovina mladých žien.

Za posledných 40 rokov sa táto situácia nezmenila. V čom je teda problém?Skríning (pravidelné gynekologické prehliadky) sa považuje za mimoriadne dôležitý prostriedok prevencie, ktorý pomáha zachytiť už predrakovinové stavy na krčku maternice. Vďaka tomu môžu lekári zasiahnuť včas a zabrániť, aby sa rakovina vôbec rozvinula. Riziko vzniku karcinómu na krčku maternice je u žien, ktoré zanedbávajú skríning, až 5-krát vyššie. Je alarmujúce, že na Slovensku chodí na pravidelné prehliadky ku gynekológovi len 17 percent žien, a teda až 83 percent z nich sa natoľko vysokému riziku „dobrovoľne“ vystavuje.

Mne sa to nestane

Práve masová neúčasť na skríningu je hlavným dôvodom, prečo za celé roky nepriniesol očakávané výsledky. „Mňa sa to netýka, mne sa to nestane,“ je častý argument žien. A pritom hovoríme o rakovine, ktorá zabíja mladé ženy vo veku od už od 25 do 45 rokov. Ďalším problémom je vyhodnocovanie výsledkov cytologických vyšetrení. Aj keď sú lekári odborníci, nemusia si predrakovinové stavy vždy všimnúť. Preto je dôležité absolvovať preventívnu gynekologickú prehliadku, ktorej neoddeliteľnou súčasťou je i vyšetrenie prsníkov, pravidelne každý rok. No čo je najpodstatnejšie, vyšetrenie síce odhalí abnormálne bunky na krčku maternice, no nedokáže odstrániť príčinu ochorenia, ktorým je pretrvávajúca infekcia vírusom HPV. Skríning teda nemôžeme považovať za prevenciu proti vzniku rakoviny.

Vakcína proti rakovine

Ak by sa súčasný stav prevencie nezlepšil, asi o 50 rokov by mohlo toto ochorenie napádať dvojnásobné množstvo žien, ako v súčasnosti. Ako však vyplýva z uvedených faktov, samotný skríning nedokáže hrozivú situáciu zmeniť. Dramaticky znížiť výskyt tohto typu rakoviny ale môže pomôcť vakcína Gardasil 9, ktorá podľa klinických štúdií zabránila vzniku 100 percentám prípadov ochorenia u zaočkovaných žien.Útočí priamo na príčinu vzniku ochorenia a spoľahlivo chráni pred deviatimi typmi HPV vírusu. Spolu spôsobujú až 70 percent karcinómov krčka maternice. Vakcína je určená dievčatám a mladým ženám od 9 do 26 rokov. Najviac žien sa totiž vírusom infikuje už vo veku do 25 rokov. Viac ako tretina dievčat sa dokonca nakazí do roka do prvého sexuálneho styku. Práve preto umierajú na rakovinu krčka maternice v tak mladom veku.Infekcia HPV sa nešíri len pohlavným stykom, ale aj kontaktom kože v oblasti konečníka a vonkajších pohlavných orgánov. Okrem krčka maternice môže spôsobiť aj rakovinu vulvy, vagíny a ústnej dutiny. Nie je však nebezpečná len pre ženy. Až 90 percent nádorov konečníka sa spája s vírusom HPV, zároveň má na svedomí 40 percent prípadov rakoviny penisu. Vakcínu Gardasil 9 preto Európska únia schválila aj pre chlapcov do 15 rokov. Počas života sa totiž aspoň raz vírusom HPV infikuje minimálne polovica sexuálne aktívnych ľudí.

Odpovede na najčastejšie otázky:

Čo vyvoláva rakovinu krčka maternice?

Rakovina krčka maternice je vyvolaná určitými typmi HPV. Existuje ich viac ako 100 typov, z nich približne 15 môže vyvolať zmeny buniek, v ktorých sa môže vyvinúť rakovina krčka maternice.Väčšina žien, ktoré sa infikujú HPV, sa táto infekcia behom 6 až 24 mesiacov stratí, bez toho, aby o nej vôbec vedeli. U niektorých žien však infekcia HPV pretrváva a práve u nich je zvýšené riziko vzniku rakoviny krčka maternice.

Ako sa nakazím genitálnymi HPV?

Genitálne HPV sú obvykle prenášané sexuálnou cestou, ale môžu byť prenesené z osoby na osobu pri kontakte s kožou alebo sliznicou a nie len pri sexuálnom styku. Tieto vírusy sú také rozšírené, že väčšina dospelých sexuálne aktívnych jedincov sa s nimi behom života stretne.

Je možné genitálnu HPV infekciu vyliečiť?

V súčasnosti neexistuje liečba na vyliečenie HPV infekcie. Liečiť sa dajú už iba následky tejto infekcie (napr. chirurgické odstránenie poškodeného tkaniva na krčku maternice alebo chirurgické odstránenie genitálnych bradavíc). Našťastie väčšina infekcií spontánne vymizla za 6 až 24 mesiacov bez akýchkoľvek komplikácií.

Čo je HPV test?

HPV test má za úlohu zistiť, či nie ste infikovaná HPV. Pokiaľ nie ste infikovaná, Vaše riziko je veľmi malé a je pre Vás bezpečný návrat do bežného skríningu. Pokiaľ ste infikovaná HPV a infekcia po čase spontánne nezmizne, je potrebné Vás starostlivo sledovať. Účelom sledovania je zistiť, či nemáte na krčku maternice zmenené bunky, ktoré je potrebné odstrániť, aby sa predišlo vzniku rakoviny.Test je možné spraviť na vzorku buniek z krčka maternice, ktoré sú odobrané rovnakým spôsobom ako cytologický výter. HPV testovanie je v našej republike bežne dostupné, ale robí sa len v určitých prípadoch, podľa rozhodnutia gynekológa. HPV testovanie nie je odporúčané u žien mladších ako 30 rokov. Dôvodom je vysoký počet HPV pozitívnych žien v tejto vekovej skupine a zároveň skutočnosť, že u nich HPV infekcia obvykle spontánne vymizne bez akýchkoľvek komplikácií.

Aké je vysvetlenie výsledku HPV testu?

V Slovenskej republike je absolvovanie HPV testu v súčasnosti odporúčané u žien s abnormálnym cytologickým nálezom. Pokiaľ je test negatívny na HPV typy spôsobujúce rakovinu krčka maternice, riziko vzniku rakoviny krčka maternice je malé a budete požiadaná, aby ste sa za 1 rok dostavila k opakovanému odberu výteru z krčka maternice. Pokiaľ je test pozitívny na HPV typy spôsobujúce rakovinu krčka maternice, riziko vzniku rakoviny krčka maternice je väčšie a budete Vám odporučené kolposkopické vyšetrenie. Pokiaľ lekár behom kolposkopického vyšetrenia zistí zmeny, povie Vám, aké budú potrebné ďalšie vyšetrenia, prípadne liečba.

Abnormálny výsledok výteru z krčka maternice

Abnormálny cytologický nález jednoducho znamená, že vo Vašom výtere z krčka maternice boli nájdené zmenené bunky. Obvykle sa jedná o nezávažné zmeny, ktoré neznamenajú že máte rakovinu. Mnoho žien s abnormálnym nálezom nepotrebuje liečbu, niektoré však áno. Všetky ženy s abnormálnym výterom však musia byť starostlivo sledované, aby sa predišlo možnému vzniku rakoviny krčka maternice.Ak výter poukáže, že máte stredný alebo závažný nález, znamená to, že môžete trpieť závažným ochorením. V tom prípade budete doporučená na kolkoskopické vyšetrenie.

Čo je kolposkopia?

Kolposkopia je metóda, ktorá umožňuje detailnejšie vyšetrenie krčka maternice. Vykonáva sa za použitia špeciálneho mikroskopu, ktorý sa nazýva kolposkop. Vyšetrenie pomocou kolposkopie je podobné ako odobratie výteru z krčka maternice a nie je spojené s ďalšími ťažkosťami, pretože vlastný mikroskop zostáva vnútri pošvy.

Čo je biopsia?

Pokiaľ lekár behom kolposkopického vyšetrenia zistí akékoľvek zmeny, odoberie malý kúsok tkaniva – biopsiu – z tejto zmenenej oblasti. Táto biopsia je následne odoslaná do laboratória a vyšetrená mikroskopicky. Zmeny nájdené v biopsii sú hodnotené podľa stupňa a pomáhajú lekárom v rozhodnutí o nutnosti liečby.

Aké sú možnosti liečby?

Liečba je nutná preto, aby boli odstránené zmenené bunky, ktorých ďalšie zmeny by mali za následok vznik rakoviny krčka maternice. Jedná sa obvykle o pomerne jednoduchý výkon, ktorý môže byť urobený behom krátkej narkózy počas krátkej hospitalizácie alebo ambulantne. Existuje niekoľko liečebných metód, ktoré sú porovnateľne účinné:

Kryoterapia – zmenené tkanivo je zmrazené a tým odstránené (používa sa výnimočne),

Liečba laserom – zmenené tkanivo je odparené laserom (používa sa výnimočne)

Elektrická slučka – zmenené tkanivo je odstránené pomocou malej drátenej slučky, ktorá na rez využíva energiu termicky nepoškodzujúcu krčok maternice ani odstránené tkanivo (dnes je najčastejšou metódou)

Konizácia – zmenené tkanivo je odstránené výrezom časti krčka maternice so zmeneným tkanivom v tvare konusu. Tento proces sa dá urobiť podobnou technikou využívajúcu miesto slučky ihlu alebo skalpel.

Čo nasleduje po liečbe?

Liečba abnormálnych nálezov na krčku maternice je obvykle veľmi úspešná a ženy nemávajú žiadne následné problémy. Veľmi malá časť žien potrebuje ďalšiu liečbu. Preto je veľmi dôležité chodiť na pravidelné kontroly až do chvíle, kedy Váš ošetrujúci lekár povie, že to už nie je potrebné. Následne na to, ak Vám lekár neodporučí iný postup, mala by ste byť sledovaná v jednoročných intervaloch. Liečba obvykle neovplyvní Váš sexuálny život, ani možnosť otehotnieť a mať deti.

Prečo vakcínu Gardasil 9 vyvinuli práve proti HPV typom 6,11,16,18,31,33,45,52,58

Typy 16 a 18 patria medzi najagresívnejšie a spôsobujú až 70% prípadov rakoviny krčka maternice. Riziko, že infekcia prerastie do rakoviny, je pri týchto typoch až o 40% vyššie, ako pri iných druhoch HPV. Vírusy typu 6 a 11 zase spôsobujú nepríjemné a neestetické a často recidivujúce genitálne bradavice a vakcína Gardasil 9  preventívne chráni aj proti nim.

Je riziko rakoviny krčka maternice vyššie u žien, ktoré mali viac sexuálnych partnerov?

HPV infekcia sa ľahko prenáša pohlavným stykom. Žena sa môže infikovať už pri prvom sexuálnom partnerovi. Výskumy poukazujú, že až 40% dievčat sa nakazí do roka od prvého pohlavného styku. Až 80% sexuálne aktívnych žien sa počas života aspoň raz stretlo s infekciou niektorým typom vírusu HPV. Tri štvrtiny prípadov HPV infekcie spôsobujú onkogénne (rakovinotvorné) typy HPV. Počet sexuálnych partnerov preto vôbec nie je zárukou, že sa žena HPV infekciou nenakazí. Nositeľom vírusu totiž môže byť aj jej stály partner, a to dokonca bez toho, aby o tom vedel.

Prečo je vakcína Gardasil 9 určená pre ženy do 26 rokov?

Práve ženy v tejto vekovej kategórii sú sexuálne najaktívnejšie a riziko nákazy HPV je tým pádom vyššie. Je potvrdené, že najvyšší výskyt HPV infekcie sa vyskytuje u žien do 25 rokov. Vakcína Gardasil 9 je najúčinnejšia keď sa podá skôr, než sa dostanete do styku s typmi HPV typom 6,11,16,18,31,33,45,52,58. Ak už ste boli vystavená infekcii HPV, ešte stále môže byť pre Vás očkovanie 4-valentnou vakcínou prospešné, pretože väčšina osôb nie je infikovaná všetkými 4 typmi vírusu, proti ktorým táto vakcína chráni.

Nedokáže si s infekciou HPV poradiť imunitný systém?

Imunitný systém niektorých žien je dostatočne silný a dokáže sa s infekciou vyrovnať najneskôr do dvoch rokov. No u niektorých ostáva vírus v tele. Nedá sa predpokladať, ktoré ženy sa vyliečia spontánne a u ktorých HPV spôsobí rakovinu krčka maternice. Navyše to, že sa telo s nákazou vyrovnalo raz, ešte neznamená, že sa neinfikuje znovu. Vírus HPV ohrozuje ženy počas celého ich života.

Ako to, že vakcína Gardasil 9 proti vírusom HPV by mala telo ochrániť dlhodobo, keď napríklad proti chrípke vyvíjajú každoročne nové očkovacie látky?

Vírus HPV je geneticky veľmi stabilný. Vedci predpokladajú, že jeho štruktúra ostáva nezmenená už viac ako 200 000 rokov. Preto je očkovanie veľmi účinnou dlhodobou ochranou. Ak chceme dať zaočkovať svoje dcéry vo veku 9 až 16 rokov, kto im môže vakcínu predpísať a aplikovať? Musia predtým podstúpiť odborné vyšetrenia? Stačí požiadať praktického detského lekára, ktorý vakcínu predpíše a dieťaťu ju pichne do ramena. Žiadne vyšetrenia u odborného lekára nie sú potrebné. Vakcína Gardasil 9 je najúčinnejšia keď sa podá skôr, než sa Vaša dcéra dostanete do styku s typmi HPV typom 6,11,16,18,31,33,45,52,58

Môže sa dať žena zaočkovať, ak už je nositeľkou nejakého typu HPV vírusu?

Môže, ale Gardasil 9 už existujúcu infekciu nevylieči. Môže len zabrániť infekcii ďalšími typmi vírusu HPV.

Ako dlho vakcína ženu ochráni?

Keďže je vakcína Gardasil 9 novinkou, veľké klinické štúdie prebiehajú len niekoľko rokov. Zatiaľ sa potvrdila klinická účinnosť minimálne na 5 rokov. Vakcínu však budú naďalej skúmať a už dnes sú k dispozícii práce, v ktorých odborníci predpokladajú, že bude spoľahlivo chrániť dlhodobo.

Týka sa HPV aj mužov?

Muži sú často nositeľmi vírusu, no infekcia im zväčša nespôsobí žiadne problémy a často o nej vôbec nevedia. Niekedy im však môžu HPV vírusy spôsobiť bradavice na pohlavnom úde, rakovinu penisu či konečníka.

Page_03_A