Tehotenstvo je u ženy obdobím radostného očakávania, ale často tiež prináša úzkosť a strach o zdravie nenarodeného dieťaťa. Rad faktorov pôsobiacich na ženu ovplyvňuje aj vývoj plodu. Rady a odporúčania, čo ženy môžu a nemôžu robiť v tehotenstve, prichádzajú od lekárov, rodiny, priateľov a z odbornej literatúry. V ére internetu sú ženy permanentne bombardované obrovským množstvom odporúčania, ktoré sú mnohokrát nesprávne alebo si protirečia. Nasledujúci článok preto sumarizuje odporúčania založené na dôkazoch. Všetky platí pre zdravé tehotné a musia byť zvažované individuálne pre každú ženu.
Váhový prírastok
Retrospektívne štúdie potvrdzujú priamu súvislosť medzi váhovým prírastkom matky a pôrodnou hmotnosťou dieťaťa. Najnovšie odporúčania udávajú
tzv. Tehotenské BMI.
BMI nižšie ako odporúčaná hranica je spojené s vyšším rizikom predčasného pôrodu a hypotrofiou plodu, naopak vyššie BMI je spojené s rizikom
makrosomie plodu a pôrodu cisárskym rezom.
Žena by mala počas tehotenstva jesť zdravú a pestrú stravu, s malým nárastom kalorického príjmu za deň.
Ženy s vysokým BMI pred tehotenstvom by mali pribrať menej ako ženy s normálnym alebo nízkym BMI.
Vitamíny a minerály
Tehotné ženy by mali v priebehu tehotenstva denne prijímať prostredníctvom stravy alebo potravinových doplnkov:
kyselinu listovú (400-800 mikrogramov až do konca I. trimestra)
vitamín D (600 IU)
železo (30 mg, eventuálne dostačuje kontrola krvného obrazu pre anémii)
vápnik (1000 mg)
Užívanie tehotenských vitamínov je s vysokou pravdepodobnosťou úplne bezpečné, preto je plošne doporučované na zabezpečenie adekvátneho príjmu minerálov a
vitamínov v tehotenstve. Nepredstavuje však nutnosť, najmä u žien s dobre vyváženou stravou, ktorá by mala pokryť dennú potrebu týchto látok.
Alkohol
Hoci súčasné dáta ukazujú, že príjem malého množstva alkoholu v tehotenstve (<7-9 nápojov / týždeň) vývoji plodu neškodí,
neexistuje žiadna hranica medzi škodlivosťou a neškodlivosťou. Preto sa odporúča v tehotenstve alkohol radšej neužívať vôbec.
Umelé sladidlá
Umelé sladidlá môžu byť v tehotenstve používané. Dáta ohľadom užívania sacharínu sú konfliktné, avšak nízky príjem je pravdepodobne bezpečný.
Kofeín
Nízky až stredne nízky príjem kofeínu v tehotenstve sa nezdá byť asociovaný so žiadnymi vedľajšími vplyvmi na vývoj plodu.
Príjem kofeínu by nemal presiahnuť 300 mg / deň.
Konzumácia rýb
Tehotné ženy by mali zjesť 2-3 porcie rýb (s vysokým obsahom kyseliny dokosahexaénovej [DHA] a nízkym obsahom ortuti) za týždeň.
Ženy, ktoré ryby nejedia, môžu príjem DHA a n3 polynenasýtených mastných kyselín (PUFA) nahradiť potravinovými doplnkami.
Nie je úplne známe, či majú rovnaký priaznivý efekt ako zo stravy, ale vysoko pravdepodobne neuškodia.
Surové a nedovarené ryby
Podľa súčasných odporúčaní by tehotná žena mala zo stravy vylúčiť konzumáciu surových a nedovarených rýb.
Konzumácia sushi pripravovaného v overených zariadeniach by však nemala predstavovať žiadne riziko.
Ďalšie stravovacie odporúčania
Tehotné ženy by nemali konzumovať surové a nedovarené mäso.
Ovocie i zelenina by mala byť pred konzumáciou riadne umytá.
Tehotné by nemali konzumovať nepasterizované mliečne výrobky a výrobky s možnou kontamináciou listérie.
Fajčenie
Ženy by mali v tehotenstve prestať fajčiť.
Ak nemôžu prestať úplne, mali by fajčenie redukovať, ako len je to možné. Náhrady fajčenia (nikotínové náplaste, žuvačky) možno využiť ako krátkodobý
nutný prostriedok na liečbu závislosti.
Cvičenie
Tehotné ženy by mali byť vedené k pravidelnému, primeranému cvičenie. Nie je známy žiadny prínos telesného pokoja u zdravej tehotnej.
Automobilové pásy
Tehotné ženy by mali pri jazde autom štandardne používať pásy a nedeaktivovat airbagy pre zaistenie bezpečnosti.
Plávanie a kúpanie v horúcej vani
Hoci sa údaje obmedzené, mali by sa tehotné ženy v I. trimestri vyvarovať horúcim kúpeľom vo vani. Plávanie v bazéne nie je v tehotenstve nijako obmedzené.
Repelenty proti hmyzu
Lokálne repelenty (vrátane DEET) môžu byť v tehotenstve používané, predovšetkým v miestach so zvýšeným rizikom ochorenia prenášaných hmyzom.
Farby na vlasy
Dáta ohľadom používanie farieb na vlasy sú obmedzené. Vďaka ich minimálne systémovej absorpcii však možno predpokladať, že ich použitie je bezpečné
Cestovanie
Cestovanie lietadlom v tehotenstve je bezpečné. Tehotné ženy by sa mali vždy dopredu informovať o epidemiologickej situácii danej krajiny
a byť v dosahu lekárskej starostlivosti. Neexistuje presné vymedzenie, od kedy už by žena nemala cestovať. Každá žena by mala zvážiť výhody
a riziká cesty vzhľadom k možnostiam potenciálnych komplikácií.
Pohlavný styk
Tehotné ženy bez prítomnosti krvácania, placenta praevia (> 20. týždeň) alebo prasknutých plodových obalov nemajú žiadne obmedzenia pri pohlavnom styku.
Pozícia pri spánku
Tehotným ženám býva doporučované spať na boku (typicky na ľavom), však dáta nie sú jednoznačné a jasné.
(Gpl)
Zdroj: Fox N. S. Dos and Don'ts in pregnancy: Truths and myths. Obstet Gynecol 2018 Apr; 131 (4): 713-721, doi: 10.1097 / AOG.0000000000002517.